מיזוג תמונות- FUSION

קיים מושג בראיה הנקרא מיזוג תמונות – FUSION, כשמיזוג התמונות תקין, התמונה המתקבלת ברשתית של כל עין תואמת לעין השנייה, וכך נוצר מצב שמאפשר לנו לראות ראיית עומק תלת ממדית (STEREOPSIS), הנחוץ לנו בכל פעולה בטווח הקרוב בחיי היום יום, ובנוסף לא לחוש כל מאמץ במהלך היממה על מנת לעשות זאת.

קיימים מקרים בהם התמונה המתקבלת במוח מעין אחת לא תואמת את התמונה המתקבלת מהעין השנייה, תופעה המכונה FIXATION DISPARITY, כל עוד התמונה בעין נמצאת באזור קטן ברשתית המכונה אזור פאנום אזי יש נטייה לפזילה (PHORIA) שמאפשר לנו לנסות ולהביא את הראיה למיזוג תמונות ע"י הפעלה של שרירי העיניים.

דבר שיכול "לגבות מחיר" המתבטא בעייפות הגדלה במהלך היום, כאבי ראש, קושי בקריאה עם משקפיים או בלעדיהם, קושי במעבר מהתמקדות על חפץ קרוב להתמקדות על חפץ מרוחק ולהפך, בעיה בעבודה מול מחשב, עיניים שורפות וצורבות ולעתים כאבי ראש בסוף יום עבודה, סחרחורות, סנוור, בעיות בצוואר ובכתפיים ועוד.

במידה והתמונה המתקבלת במוח מעין אחת היא מחוץ לאזור פאנום, נוצר מצב של חוסר יכולת למזג את התמונות לכדי תמונה אחת (TROPIA, MICROTROPIA) ואז המוח מנטרל בחלק מהמצבים עין אחת כדי לאפשר ראיה ללא כפילות.
(המכונה עין עצלה).

יש לציין שלא תמיד יש קשר בין הבעיות הנ"ל לבעיות של חדות ראיה כלומר: קוצר ראיה (מיופיה) רוחק ראיה (היפרופיה) או אסטגמציה (צלינדר) והם יכולות להופיע עם מספר או בלעדיו.
יש דרכים לעזור לאותם אנשים עם בעיות אלו ע"י תרגילי עיניים או הוספת פריזמות שתפקידם להסיט את הדמות ממקום אחד למקום אחר וע"י כך להחליף את תפקוד היתר של שרירי העיניים שעושים זאת במטרה למזג את התמונות. (לעיתים אין לשרירים יכולת פיזיולוגית לעשות זאת).
בקליניקה שלי אני מתמחה בבדיקות ראיה ייחודיות המטפלות בבעיות ראיה דו עיניות כפי שהוזכרו כאן.
הבדיקות מתבססות על שיטת:
Measurement and Correction method after H.J.Haase – MCH
בבדיקות אלו נבדקים תפקודי הראיה הדו-עיניים ע"י בדיקות פוליטסט ייחודיות גם בתחום המוטורי (שרירי העיניים) גם בתחום הסנסורי (תחושתי), בדיקות ורטיקליות (תמונה בגובה שונה בין עין לעין) וגם בתחום הסטראו (תלת-מימד).
וניתן פתרון המתאים לבעיה, להורדה משמעותית בבעיות שהוזכרו כאן ולתפקוד יום יומי רגוע.

נדב אלחלל – אופטומטריסט – אופטיקה רואים עולם עמק החולה 76 קאנטרי סנטר – מודיעין 08-9700163